Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Markanızı Koruyun!

Markanızı tescil ettirerek, hem koruma altına almış olursunuz ayrıca Kosgebin sunduğu 25.000TL değerinde tanıtım desteğinide kullanabilirsiniz!


Benzer ürünleri ve hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan yada belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan AYIRT EDİCİ İŞARET, marka olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.

Marka koruması, ürün ve hizmetlerinde marka kullanan marka sahiplerini koruyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, özel yasa ile getirilen korumadan yararlanmak anlamındadır. Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır.

Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer markalardan farklı olmasıdır. Marka tescilleri sırasında en önemli konu ise, markanın seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin saptanmasıdır. Markanın başkaları tarafından tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir.

Marka tescilleri ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve markanın kullanılacağı mallar ile sınırlı olduğu için, mal (ürün, eşya) listesi hazırlanırken, gerçek iş konusuna uygun olarak hazırlanmalıdır.

Markanın tescil tarihinden itibaren, beş yıl içinde mal listesinde yazılı mallarda kullanılması zorunlu olduğu ve markanın kullanılmadığı mal için, istek üzerine mahkemece iptal edilebileceği de değerlendirilmelidir.

Markalar çeşitli yönlerden aşağıdaki gruplara ayrılır:

a) Ticaret markaları
Bir işletmenin imalatını veya ticaretini yaptığı malları, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Malların üzerinde veya ambalajında kullanılan markalar ticaret markalarıdır.

b) Hizmet markaları
Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Bankaların, hastanelerin, reklamcılık sektörü, televizyon ve radyo yayıncılarının, otellerin, restaurantların ve eğlence hizmeti veren firmaların markaları hizmet markaları kapsamında korunmaktadır.

c) Garanti markaları
Marka sahibinin kontrolü altında, birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işaretlerdir. Garanti Markalarına en iyi örnek; Uluslararası Yün Birliği'ne ait "WOOLMARK" markası, Türk Standartları Enstitüsü tarafından firmalara verilen standartlara uygunluk belgesiyle kullanılan TSE markası, ISO 9000 ve CE işareti de garanti markalarına örnek gösterilebilir.

d) Ortak Markalar
Üretim, ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan, bir grubun mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Markanın ayırt etme, mal veya hizmetin menşeini gösterme, garanti etme, reklam, mutlak hak, koruma gibi ekonomik ve hukuki fonksiyonları bulunmaktadır.

Marka tescil işlemleri ile ilgili TPE (Türkiye Patent Enstitüsü) tarafından belirlenen fiyatlar.
Hizmet Türü Ücret(TL)
Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti (Online) 205 ₺
Marka Başvuru Ek Sınıf Ücreti (Online) 205 ₺
Marka Tescil Ücreti 149 ₺
Marka Tescil Belgesi Sureti Düzenleme Ücreti 155 ₺
Marka Sicil Sureti Düzenleme Ücreti 155 ₺
Devir-Kısmi Devir İşlemi Kayıt Ücreti 515 ₺
Birleşme, Bölünme veya Ayni Sermaye Koyma Borcu Gibi Yapısal Değişikliklere İlişkin İşlem Ücreti 450 ₺
Miras Yoluyla İntikal İşlemi Kayıt Ücreti 365 ₺
Lisans Kayıt ve Lisans Yenileme Ücreti 535 ₺
Rehin İşlemi Kayıt Ücreti 380 ₺
Rüçhan Hakkı Kayıt Ücreti 165 ₺
Sınıflandırma Listesi Düzenleme Ücreti 120 ₺
Rüçhan Hakkı Belgesi Düzenleme Ücreti 155 ₺
TPE Kararlarına İtiraz Ücreti 350 ₺
Resmi Marka Bülteninde Yayımlanan Marka Başvurularına İtiraz Ücreti 110 ₺
Marka Bilgilerine İlişkin Resmi Yazı Düzenleme Ücreti 30 ₺
Madrid Protokolü Uyarınca Uluslar arası Marka Başvurusunun WIPO'ya Bildirilmesi Ücreti 255 ₺
Madrid Protokolü Uyarınca Sonraki Belirleme ve Diğer Taleplerin WIPO ya Bildirlmesi Ücreti 150 ₺
Madrid Protokolü Uyarınca Yer Değiştirme ve Dönüştürme Ücreti 150 ₺
Marka Başvurusu Bölünme Ücreti 400 ₺
Marka Başvurusu Bölünme Ücreti 710 ₺
Koruma Süresi Sona Eren Marka Yenileme Ücreti 1065 ₺

Not: KBT KENT'in Bu fiyatlandırma ile ilgisi yoktur ücret ayarlamaları tamamen TPE inisiyatifindedir.

Talepler Gerçekleşme Süresi
Marka Yenilemesi 15 Gün
Başvuru İşlemden kaldırma 5 Gün
Tescil Belgesi Düzenleme 1 Ay
Devir 15 Gün
Lisans kayıt, yenileme 15 Gün
Rehin İşlemi Kayıt 15 Gün
Unvan değişikliği 15 Gün
Adres değişikliği 15 Gün
Nevi değişikliği 5 Gün
Menşe Memleket belgesi 15 Gün
Marka sureti ve Sicil sureti 5 Gün
Terkin İptal 5 Gün
Yayına İtiraz 5 Gün
Karara İtiraz 3 Ay
Birleşme 15 Gün
Ön yazı Aynı Gün
Alındı saatlı yazısı (Ön yazı) 3 Gün
Erken İnceleme Hemen

Marka tescil işlemi için gerekli belgeler altta sıralanmıştır;
• Başvuru bilgileri (Sipariş sırasında belirteceğiniz Şahıs veya Firma’ya ait bilgiler)
• Marka Logo örneği (tercihen; siyah/beyaz veya renkli logo)
• Vekaletname (imza + kaşelenmiş olarak noter onaysız)
• Türk Patent Enstitüsüne yapılmış harç ödemesinin orijinal dekontu

Markanızın tescile uygun olup olmadığının araştırılması için “Ücretsiz Ön Araştırma” talep formunu doldurarak marka uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Markanızın uygun olduğunu daha önce kontrol ettiyseniz, üst kısımda yer alan alana marka adınızı yazdıktan sonra hangi sınıflarda tescil işlemi yapmak istediğinizi seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz.
Markanızın tescile uygun olup olmadığını öğrenmek için TPE Sorgulama Sayfası üzerinden sorgulama işlemi yaparak bilgi alabilirsiniz.
Markanızı sektörünüze, amacınıza veya iş alanınıza göre hangi sınıflarda tescil edilebileceğinizi öğrenmek için, üst kısımda yer alan “Marka Sınıfınızı Bulun” butonuna tıklayarak anahtar kelime yazmanız yeterlidir. İlgili anahtar kelime ile ilgili hangi sınıfları tercih etmeniz ve seçmeniz gerektiği bilgisini açıklamaları ile birlikte görüntüleyebilirsiniz.
Marka tescili, sahibine ilgili markanın tescil kapsamındaki mal ve hizmetler dahilinde marka sahibinin izni dışındaki her türlü kullanımını engelleme ve başka kişilere marka kullanım izni verme hakkı sağlar.
Marka tescil işlemleri ortalama 10 ay içerisinde tamamlanmaktadır.
TPE tarafından tescil edilen markalar, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süre ile koruma altına alınmaktadır. Bu süreyi 10’ar yıllık periyodlar halinde sınırsız süreli uzatmak mümkündür.
Marka tescil başvurunuz sonrası sürecin tamamlanmasını beklemeden, ön başvuru belgeniz ile birlikte herhangi bir domain firması üzerinden hemen .com.tr uzantılı alan adı kaydı gerçekleştirebilirsiniz.Marka ve Patent Tescil Hizmetleri, En uygun fiyat ve kısa sürede tescil etme garantisi ile verilmektedir. Daha Fazla


Bize Ulaşın
(0.850) 302 33 00